Chrzest jest jednym z trzech sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego (oprócz Eucharystii i bierzmowania). Jest on fundamentem całego życia chrześcijańskiego i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Ochrzczony zostaje obmyty z grzechu pierworodnego, przez co może odrodzić się duchowo i stać się częścią wspólnoty. Na znak zapoczątkowania nowego życia w wierze, chrześniak otrzymuje imię, które powinno zostać dobrane w taki sposób, by mógł liczyć na opiekę świętego patrona. Chrzest święty wprowadza nas do społeczności Kościoła. Od momentu jego przyjęcia jesteśmy zobowiązani do życia zgodnie z wyznawaną wiarą. W tej kwestii pomagają nam nie tylko rodzice, ale i specjalnie wybrani dla nas rodzice chrzestni.
Potrzebne dokumenty:
a/ akt urodzenia dziecka wydany przez Urząd Stanu Cywilnego;
b/ dane o rodzicach chrzestnych (imiona, nazwiska i adresy zamieszkania, rok urodzenia);
c/ zaświadczenie z parafii zamieszkania rodziców chrzestnych o braku przeszkód i praktykowaniu wiary katolickiej.
Chrzestni
W trosce o duchowy rozwój dziecka, o jego wychowanie w wierze katolickiej nie każdy może zostać rodzicem chrzestnym. Rodzice chrzestni muszą być wolni od jakichkolwiek przeszkód do bycia rodzicem chrzestnym, o czym mówi Kodeks Prawa Kanonicznego.
Kan. 872: Przyjmujący chrzest powinien mieć, jeśli to możliwe, chrzestnego. Ma on dorosłemu towarzyszyć w chrześcijańskim wtajemniczeniu, a dziecko wraz z rodzicami przedstawiać do chrztu oraz pomagać, żeby ochrzczony prowadził życie chrześcijańskie odpowiadające przyjętemu sakramentowi i wypełniał wiernie złączone z nim obowiązki.
Kan. 873: Należy wybrać jednego tylko chrzestnego lub chrzestną, albo dwoje chrzestnych.
Kan. 874 § 1: Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto: 1) jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania; 2) ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku; 3) jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić; 4) jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej; 5) nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.
Kan. 874 § 2: Ochrzczony, należący do niekatolickiej wspólnoty kościelnej, może być dopuszczony tylko razem z chrzestnym katolikiem i to jedynie jako świadek chrztu.
Pytania i wątpliwości
- Czy chrzestny musi być katolikiem?
Tak. Chrzestny musi być katolikiem (KPK, kan. 874 Kan. 874 § 1.3).
- Czy zawsze musi być dwoje chrzestnych?
Nie. Może być jeden chrzestny, jedna chrzestna bądź dwoje chrzestnych (KPK, kan. 873).
- Czy chrzestny musi mieć bierzmowanie?
Tak. Chrzestny musi mieć bierzmowanie (KPK, kan. 874 Kan. 874 § 1.3).
- Czy osoba ochrzczona, ale nienależąca do Kościoła katolickiego, może być chrzestnym?
Nie, ale może zostać świadkiem chrztu. W tej sytuacji Kościół stawia jednak dodatkowy warunek: świadka chrztu dopuszcza tylko razem z chrzestnym katolickim (nie może być dwóch świadków chrztu albo tylko świadek chrztu). Mówi o tym KPK, kan. 874 Kan. 874 § 2.
- Czy chrzestnym może zostać osoba niepełnoletnia?
Tak, chrzestnym może zostać osoba, która ukończyła 16 lat. (KPK, kan. 874 Kan. 874 § 1.2).
- Czy chrzestnym może zostać osoba żyjąca w związku niesakramentalnym?
Nie, gdyż zgodnie z wytycznymi Kościoła chrzestny ma „prowadzić życie zgodne z wiarą”, a w świetle nauczania Kościoła życie bez ślubu kościelnego jest ignorowaniem nakazów wiary katolickiej i jako takie jest grzechem. Na tej samej podstawie rozwodnik może być chrzestnym, ale tylko pod warunkiem, że nie żyje w nowym związku. (KPK, kan. 874 Kan. 874 § 1.3).
- Czy ksiądz może mieć wpływ na wybór chrzestnych i odrzucić kandydata rodziców?
Tak, ponieważ zgodnie z „Instrukcją duszpasterską Episkopatu o udzielaniu sakramentu chrztu św. dzieciom” księża mają prawo doradzać rodzicom podczas poszukiwań chrzestnych oraz wyrażać swój sprzeciw w przypadkach, w których przy podejmowaniu decyzji towarzyszą rodzicom niewłaściwe pobudki. Ponadto duszpasterze mogą żądać od kandydatów na chrzestnych zaświadczeń o praktykowaniu wiary wystawionych przez proboszcza z parafii zamieszkania.
Comments are closed